More

Lothians Golf Association

Lothians Boys Championship

The Event

The GolfFit Lothians Junior Championship normally takes place in June each year at the Braid Hills No 1 course however to avoid clashing with exams and to fit in with the busy summer junior golfing calendar we tried August in 2019 and are doing this again in 2020.

This is an event for boys who are under the age of 18 on 31st December in the year prior to the year of competition, it is open to players whose home club is affiliated to the Lothians Golf Association. Its roll of honour makes for impressive reading, the winners including Andrew Oldcorn (1977), Ian Young (1978) and David Inglis (1998).

The tournament will consist of an 18 hole stroke-play event. The leading scratch player will receive the Lindsay Trophy, Unfortunately, the Speirs Trophy will not be presented this year due to the ongoing COVID-19 Restrictions. The Speirs Trophy is the second oldest of the trophies held by the Lothians Golf Association, having been first contested in 1925. 

The championship was, in fact, originally organised by Edinburgh Town Council. It ran the event until the mid-1960s, when it asked the Lothians Golf Association to take over that role. The event allows the Lothians Golf Association to work together with Edinburgh Leisure and the City of Edinburgh Council in their joint aim of promoting junior golf in the area. 

For those Under 16 and Under 14 the event includes championships for the leading player in each age group.

2020

The 2020 event will be at Kingsknowe GC with the 18 hole Championship taking place on Sunday 4 October 2020.

Due to the COVID-19 situation, the competition will not have a matchplay element this year due to various organisational and administrative difficulties.   

2019

Qualifying Stage.

Despite terrible weather we managed to get 40 players out on the Braids No. 1 course.  The Leading player and winner of the Lindsay Trophy was Callum Kenneally (Kilspindie) who returned not only the best Gross score of 69 but also the best Nett score of 63. Jack McDonald (Dunbar), Arron Hall (Kilspindie), Lyle Murdoch (Kings Acre) and Euan Canavan (Longniddry) were all two shots behind.

Knockout Stages.

Championship

This, as always, was played over the Braids No.1 course with support from Edinburgh Leisure and sponsored by Golf Fit.

Because of the small field it was decided to only include 4 players in the match play stage of the championship with the cut coming at 72 or better on a count back. Jack McDonald (Dunbar) and Arron Hall (Kilspindie) were not available because of a conflicting national event.

Defending champion Ciaran Paterson (Ratho Park) retained the Boys Championship Spears Trophy after a good win by 4&3 over Euan Canavan (Longniddry). The Ratho Park player was always in control of the match and was able to maintain his focus throughout, despite the blustery conditions, to take the title.

Callum Kenneally (Kilspindie) and Lyle Murdoch (Kings Acre) went out in the semi-finals, at the 17th & 18th holes respectively, after close matches.                                                                                                


In the Under 16 Championship in form  Valdemar Hundeboll (North Berwick) ran out the winner by 2 holes over his opponent Archie Finnie (Royal Burgess) and won the Stephen Gallacher Foundation U16 Trophy. This win was hard on the heels of his success in the Boys OOM.

Robbie Main (Royal Burgess) and Ryan Gallagher (Longniddry) went out in the semi-finals.

In the Under 14 Championship Andrew Hendry (Gullane) took the Under 14 title winning 3&2 over Harry Bent (Longniddry) and won the Stephen Gallacher Foundation U14 Trophy.  The Gullane lad stuck to his task throughout the match and managed to get his head over the line.

Sean Gallacher (Prestonfield) and James Wood (Bathgate) went out in the semi-finals. 

Lothian Boys Championship - Champion

Year Champion Club
2019 C Paterson Ratho Park
2018 C Paterson Ratho Park
2017 R Callan Bathgate
2016 J Duguid Dunbar
2015 M Napier Turnhouse
2014 L Bain Musselburgh
2013 C Hill Tantallon
2012 C Cochrane Mariott Dalmahoy
2011 L Bain Turnhouse
2010 S Fairburn Craigielaw
2009 S Fairburn Craigielaw
2008 T Blennerhassett Marriott Dalmahoy
2007 M Cunningham Longniddry
2006 D Warner Haddington
2005 S George Dalmahoy
2004 S Neilson Dunbar
2003 M Burnett Harburn
2002 P Mitchell Turnhouse
2001 R. Gill Craigmillar Park
2000 J. Taylor Ratho Park
1999 S. Grieve Kilspindie
1998 D. Inglis Glencorse
1997 L. Rhind Uphall
1996 A. Meikle Duddingston
1995 O.J.C.Lindsay Murrayfield
1994 A. Macphail Ratho Park
1993 I.D. Wilson Liberton
1992 S.J.A. Smith West Linton
1991 S. Armstrong Ratho Park
1990 M. Stein Craigmillar Park
1989 N. Archibald Kingsknowe
1988 K. Smillie West Lothian
1987 B.J. Smith Duddingston
1986 K. Mungall Bathgate
1985 K.G. Tait Craigmillar Park
1984 D. Simson Bruntsfield Links GS
1983 B. Shields Bathgate
1982 J. Yuille Royal Burgess GS
1981 A.Hogg Baberton
1980 S.G. Farrell West Lothian
1979 D. Beveridge Baberton
1978 I.D. Young Baberton
1977 A.S. Oldcorn Dalmahoy
1976 D Hamilton Royal Burgess GS
1975 C.V. Murphy Merchant of Edinburgh
1974 G.R.S. Millar Swanston
1973 D.G. Cummings Prestonfield
1972 M. Shipton Turnhouse
1971 D.B. Smith Watsonians
1970 R.S. Hall Musselburgh
1969 M. Henry Duddingston
1968 P.B. Lamb Glencorse
1967 L.A. Gordon Turnhouse
1966 B.J. Reilly Carrickvale
1965 B. Gallacher Bathgate St Marys
1964 T.A. Rooney Scotus Academy
1963 G.D. Carter George Heriots
1962 A.G. Leitch Royal High School
1961 D. Chambers Boroughmuir
1960 P.G. Brown Melville College
1959 R.C.H. Robertson George Heriots
1958 H.C. Brownlee Craigmillar Park G.C.
1957 M. Reid Daniel Stewarts Col.
1956 R.D.B.M. Shade Portobello Secondary
1955 R.D.B.M. Shade Portobello Secondary
1954 R.D.B.M. Shade Portobello Secondary
1953 A.P. Ritchie Royal High School
1952 D. Semple Royal High School
1951 S. Smith Electric G.C.
1950 J.G. Ewart George Heriots
1949 A.D. Spalding Liberton
1948 W.G. Gardner George Watsons
1947 W.G. Gardner George Watsons
1939 R.R. Farmer George Heriots
1938 D. F. Beatson Kingsknowe
1937 H. Snow George Watsons
1936 V. Wightman Dalmahoy
1935 S.J.A. Macdonald Edinburgh Academy
1934 H.R. Robertson Merchants of Edinburgh
1933 W.D. Sinclair Edinburgh Institution
1932 E.C. Hunter George Watsons
1931 D. S. Wemyss Daniel Stewarts Col.
1930 E.L. Thomson Royal High School
1929 E.L. Thomson Royal High School
1928 W. Hogg
1927 I.M. Buchanan Caermount
1926 R.M. Ralston Edinburgh Thistle
1925 J.Aitchison Caermount

Lothian Boys Championship - Leading Qualifier

Year Champion Club
2019 C Kenneally Kilspindie
2018 C Paterson Ratho Park
2017 A Hall Kilspindie
2016 L Reid Craigielaw
2015 A Benson West Lothian
2014 K Cantley Liberton
2013 M Naysmith Marriott Dalmahoy
2012 L Bain Turnhouse
2011 E Bowden The Glen
2010 L Gaughan Bathgate
2009 G Forrest Craigielaw
2008 O Huish North Berwick
2007 S McGarvey Glencorse
2006 S McAllister Craigielaw
2005 D Warner Haddington
2004 S Neilson Dunbar
2003 S Beattie Ratho Park
2002 M Lamb Haddington
2001 R J Gill Craigmillar Park
2000 J Mc Ghee Duddingston
1999 G Wright West Linton
1998 D Inglis Glencorse
1997 L Rhind Uphall
1996 C.Craig Dunbar

U14 Championship

Year Champion Club
2019 V Hundeboll North Berwick
2018 F Brown Gullane
2017 L Murdoch Kings Acre
2016 C Adam Royal Burgess G S
2015 L Currid Gogarburn
2014 L Currid Gogarburn
2013 J Stewart Harburn
2012 Ben Stirling Kilspindie

U16 Championship

Year Champion Club
2019 A Hendry Gullane
2018 A Hawthorn Murrayfield
2017 L Currid Bathgate
2016 C Gallagher Longniddry
2015 D Rudd Longniddry
2014 L Govenlock Tantallon
2013 M Naysmith Dalmahoy
2012 Murray Naysmith Marriott Dalmahoy




Created by intelligentgolf version 10.1.2.
CONGU® is Copyright Council of National Golf Unions.